OMONOIA - αποελ 1-4

3 Dec 2016, 6:53 p.m. kifinescom

Σε βατερλό εκτυλίχθηκε το ντέρμπι για την ΟΜΟΝΟΙΑ που βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ και με παίχτη λιγότερο, δεχόμενη μια ντροπιαστική ήττα για την ιστορία της απέναντι στο αποελ.

Παρά το ότι το ξεκίνημα του αγώνα δεν προδίκαζε την τόσο δραματική για το Τριφύλλι συνέχεια, η αποβολή του Καρλίτος και το πέναλτι του Εφραίμ έδωσαν την υπεροχή στον αντίπαλο που με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισε στο πρώτο ημίχρονο με 0-3. Η μείωση του σκορ από τον Μαργκάσα σε μια φάση φιάσκο όπου ο Νικολάου άλλαξε την απόφαση του για πέναλτι σε φάουλ, έδωσε για λίγα λεπτά την ελπίδα ότι μπορούσε να γίνει κάποια αντίδραση όμως το αποέλ είχε τον τρόπο να κοιμήσει το παιγνίδι και να καθαρίσει το ματς με 4ο γκολ στο 67ο λεπτό.

Η ήττα αυτή είναι ακόμη μια μαύρη σελίδα στην ιστορία της ομάδας μας όπως αυτή μας έχει συνηθίσει τα τελευταία χρόνια. Ήρθε όμως σε ένα σημείο όπου υπήρχε πίστη στις δυνατότητες της ΟΜΟΝΟΙΑΣ και ο κόσμος πίστεψε ότι κάτι αλλάζει. Αν υπάρχει η ψυχραιμία για να αντιμετωπιστεί μεμονωμένα ως μια ήττα, τότε η ΟΜΟΝΟΙΑ μπορεί να μάθει πολλά και να συνειδητοποιήσει μέχρι που φτάνουν οι δυνάμεις αλλά και οι δυνατότητες της στην φετνή περίοδο.

Αν πάλι δεν μπορέσει να δει το δάσος αντί του δέντρου, τότε είναι καταδικασμένη να παραμείνει για άλλη μια χρονιά στην λογική του ράβε ξήλωνε και της διαιώνισης της ντροπιαστικής γι αυτή φιλική συμμετοχή στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Διατηρώντας το 4-4-2, ο Τζόν Κάρβερ επανέφερε στην αρχική εντεκάδα τον Φάνο Κατελάρη στην μεσαία γραμμή. Παρά την συμπερίληψη του Βύντρα στην αποστολή, ο Καρλίτος επιλέχθηκε να πλαισιώσει τον Όρσουλιτς στο κέντρο της άμυνας ενώ ο Παναγή επέστρεψε κάτω από τα γκολποστ της ομάδας μας μετά την αποβολή του στον αγώνα του Παφιακού κόντρα στην ΑΕΖ.

Συγκεκριμένα η ΟΜΟΝΟΙΑ αγωνίστηκε με το πιο κάτω σχήμα:

1ο Ημίχρονο

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα πλησιάζοντας μάλιστα στο γκολ στο 6ο μόλις λεπτό όταν ο Σοϊλέδης από τα αριστερά έκανε την ατομική προσπάθεια περνόντας 3 ποδοσφαιριστές και βγάζοντας τον Χριστοφή στην περιοχή μια μπαλιά ακριβείας. Το σουτ του όμως πήγε άουτ.

Ο Παναγή χρειάστηκε να επέμβει σωτήρια σε κατά μέτωπο επίθεση του Σωτηρίου στο 11' ενώ μισό λεπτό αργότερα ο Χριστοφή από δεξιά δεν βρήκε όπως ήθελε τον Ντάρμπισιαϊρ, με τον Βάτερμαν να προλαμβαίνει να αποκρούσει. Και εκεί που φαινόταν ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε τον αέρα του αντιπάλου της, ο Καρλίτος γκρέμισε μέσα στην περιοχή τον Ντε Καμάργκο με αποτέλεσμα να δοθεί πέναλτι αλλά και αποβολή για τον ποδοσφαιριστή μας. Ο Εφραίμ με εύστοχη εκτέλεση στο 18' άνοιξε το σκορ και έβαλε την ομάδα μας σε πολύ δύσκολη θέση.

Η αντίδραση του Κάρβερ ήταν να θυσιάσει τον Τουρέ για χάρη του Βύντρα στο 20'. Το αποέλ όμως είχε την υπεροχή μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα και το προβάδισμα στο σκορ. Στο 27 η ΟΜΟΝΟΙΑ μπορούσε να ισοφαρίσει σε σουτ τοιυ Ντάρμπισιαϊρ όμως ο Βάτερμαν λειτούργησε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ. ΟΙ φιλοξενούμενοι είχαν όμως την υπεροχή με αποτέλεσμα αυτού το 0-2 από τον Σωτηρίου στο 33' ενώ στο 36' μετά από λάθς του Βύντρα και του Παναγή μόνο από τύχη δεν μπήκε και τρίτο γκολ

Το αποελ ήταν πλήρως κυρίαρχο στο υπόλοιπο του ημιχρόνου με επιστέγασμα αυτού το 3ο γκολ στο 36ο λεπτό από τον Σωτηρίου (ήταν μάλλον εκτεθιμένος). Η ΟΜΟΝΟΙΑ σε κανένα σημείο δεν αντέδρασε και μόνο χάρην στον Παναγή δεν δέχτηκε και 4ο γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

2ο Ημίχρονο

Ο Κάρβερ πέρασε στο ημίχρονο τον Φλορέσκου αντί του Κλέιτον. Η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε πέναλτι στο 49΄σε ανατροπή του Κωνσταντινίδη από τον Αλεξάνδρου όμως ο βοηθός διαιτητής έπεισε τον Νικολάου ότι η παράβαση ήταν εκτός περιοχής και εν τέλει άλλαξε την απόφαση του σε φάουλ εκτός περιοχής! Μετά από 5λεπτη διακοπή και έντονες διαμαρτυρίες ο Μαργκάσα εκτέλεσε το φάουλ καταφέρνοντας να μειώσει στο σκορ σε 1-3.

Το αποελ επανήκτησε την κατοχή και την υπεροχή μετά το γκολ με την ΟΜΟΝΟΙΑ να δίνει χώρο και να περιμένει πιο πίσω στο δικό της γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι γυροέφερναν την περιοχή της ΟΜΟΝΟΙΑΣ με τους πράσινους να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα αλλά ούτε και να επιτεθούν γρήγορα σε κάποια αντεπίθεση.

Η όποα δυναμική πήγε να αναπτυχθεί μετά το γκολ του Μαργκάσα, πήγε στον κάλαθο, αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ κοιμήθηκε (ή κουράστηκε) με το αποέλ εύκολα να φτάνει στο 1-4 με τον Βινίσιους με σουτ εντός περιοχής.

Δεν χρειαζόταν να κάναι πολλά πολλά ο αντίπαλος. Με παραδομένους (από ώρα) αντίπαλους, κυκλοφόρησε μπάλα και με πολλές μπαλιές "κοίμησε" κι άλλο την άμυνα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Κάρβερ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 76' βγάζοντας εκτός παιγνιδιού τον Χριστοφή για να περάσει μέσα τον Σιέρινταν.

Το βασανιστικό αργό τέμπο του αποελ με τις πολλές πάσες συνεχίστηκε με την ΟΜΟΝΟΙΑ να μην βρίσκει το αντίδοτο. Από το 4ο γκολ του αποελ και μετά το παιγνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και χωρίς να σημειώννεται κάποια ουσιαστική φάση, το σκορ παρέμεινε στο 1-4 παρά την 5λεπτη καθυστέρηση που πρόσθεσε ο Νικολάου. Το μόλις δεύτερο σουτ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ προς το τέρμα του Βάτερμαν στο δεύτερο μέρος, έγινε στο 90+3' από τον Σιέρινταν χωρίς καμιά δόση τύχης.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Κωνσταντινίδης, Όρσουλιτς, Καρλίτος, Σοϊλέδης, Κατελάρης, Τουρέ (20' Βύντρα), Μαργκάσα, Κλέιτον (46' Φλορέσκου), Χριστοφή (76' Σιέρινταν), Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 53' Μαργκάσα
Κάρτες: Καρλίτος (κόκκινη), Φλορέσκου