OMONOIA - FC Banants 4-1 (video)

7 Jul 2016, 9:57 p.m. kifinescom

Ολιγόρισε, πήγε το ματς στην παράταση, όμως με οδηγούς τον Ρουσιά που σκόραρε δύο τέρματα όπως και τους Κλέιτον και Ντάρμπισιαιρ που σκόραραν επίσης, πήρε εν τέλει την νίκη και την πρόκριση στο δεύτερο γύρο όπου την περιμένει στο Ισραήλ την επόμενη βδομάδα η Μπειτάρ.

Τι να πει κανείς για το ματς σήμερα. Στο 90λεπτο η ΟΜΟΝΟΙΑ έδειξε όλα αυτά τα στοιχεία που θα την χαρακτήριζαν ανέτοιμη, κακή και ιδανική αυτόχειρα. Έμεινε πολύ πίσω από το τέρμα, δεν έφτιαξε πολλές φάσεις και το πλήρωσε στην μοναδική φορά που η Μπάναντς έκανε επίθεση.

Στην ημίωρη παράταση όμως και μετά το τέρμα του Ρουσιά, όλα άλλαξαν. Με κινητήρια δύναμη τον Κλέιτον που ήταν φανερά πιο έτοιμος και με άλλα 3 γκολ μέχρι την ολοκλήρωση της ημίωρης παράτασης από τους Ρουσιά, Ντάρμπισιαιρ και Κλέιτον η ομάδα έφτασε εν τέλει με...πανηγυρικό τρόπο στη νίκη πρόκριση.

Το επόμενο εμπόδιο που ακούει στο όνομα Μπειταρ, θα είναι σαφώς πιο ψηλό και η ΟΜΟΝΟΙΑ θα χρειαστεί καλύτερη παρουσία για να πάρει αυτή την πρόκριση στους δύο αγώνες με τους Ισραηλινούς. Όχι ότι οι "γείτονες" έχουν ομάδα φόβητρο, αλλά κυρίως η ΟΜΟΝΟΙΑ έδειξε ότι είναι ανέτοιμη ακόμη τόσο σε φυσικές δυνάμεις αλλά κυρίως στο να μπορέσει να εφαρμώσει το 4-4-2.

Η ομάδα παρουσιάζεται πολύ στατική και χωρίς ουσιαστική κίνηση. Οι γραμμές είναι πολύ άκαμπτες και δεν δημιουργούνται οι χώροι για τους επιθετικούς να φτιάξουν φάσεις. Είναι κάτι που χρειάζεται χρόνο για να δουλευτεί και να αποδώσει, όμως για να λέμε την αλήθεια η είσοδος του Κλέιτον έδειξε ότι μπορεί να αλλάξει την εικόνα στην συνέχεια. Αυτό γιατί ο Φλορέσκου και πάλι έμεινε πολύ πίσω σε απόδοση και έδειξε ανήμπορος δημιουργικά να αναλάβει τον ρόλο που αρμόζει στη θέση.

Επίσης αξίζει να θυμόμαστε ότι στην ομάδα επιστρέφει ο Χριστοφή, ενώ θα προστεθούν και οι Τουρέ, Σοιλέδης και Νασιμέντο. Είναι δε δεδομένο ότι θα γίνει επιπλέον ενίσχυση στο κέντρο όπως και στην επίθεση.

Ο αγώνας:

Ο Τζον Κάρβερ επέλεξε να μην αλλάξει την εντεκάδα του στον επαναληπτικό, αλλάζοντας μόνο τον τραυματία Χριστοφή με τον Αγκάγιεφ. Ο Άγγλος τεχνικός διατήρησε λοιπόν το ίδιο σχήμα αναλλοίωτο ως εξής:

1ο Ημίχρονο

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε το παιγνίδι με στόχο να σκοράρει όσο πιο νωρίς γίνεται και να βάλει φρένο σε όποιες φιλοδοξίες είχε η Μπάναντς πριν την έναρξη του αγώνα. Στόχος που όπως φάνηκε μόνο εύκολος δεν θα ήταν αφού οι Αρμένιοι στήθηκαν με διπλή ζώνη άμυνας στο γήπεδο κλείνοντας τους χώρους προς το κουτί τους.

Αγκάγιεφ, Ζίγκι και Σιέρινταν ανέβηκαν πολύ ψηλά για να πάρουν μπάλες αφήνοντας τον Ντάρμπισιαιρ μόνο στο κουτί με τον Φυλαχτού να είναι ο άνθρωπος με την οργανωτική ευθύνη του κουμανταρίσματος στο κέντρο.

Η ομάδα μας κυκλοφόρησε την μπάλα, απλώθηκε σε όλους τους χώρους της επίθεσης όμως οι διαδρόμοι προς την εστία του Γκαζαριάν ήταν καλά κλειστοί. Καλύτερη ευκαιρία για τους πράσινους στο 11' με τον Φυλαχτού εντός περιοχής να μην κάνει το γκολ αφού το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό και πήγε άουτ, ενώ μια καλή εκτέλεση φάουλ του Όρσουλιτς στο 28' έφυγε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι της εστίας των Αρμενίων.

Επιθετικά η Μπάναντς δεν μπόρεσε να δείξει κάτι αφού ήταν συνεχώς σε στάση άμυνας και περίμενε υπομονετικά την ευκαιρία της στην αντεπίθεση. Οι Όρσουλιτς και Παντελιάδης έδειξαν σε πρώτο χρόνο να ελέγχουν τις όποιες μπαλιές στο δικό μας κουτί ενώ ο Παναγή δεν χρειάστηκε να κάνει κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα 45 λεπτά.

2ο Ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές επέστρεψαν στην σέντρα οι δύο ομάδες για το δεύτερο μέρος. Η ομάδα μας ξεκίνησε πιο δυνατά πλησιάζοντας στο γκολ στις πρώτες της επισκέψεις στα καρέ των φιλοξενουμένων. Πρώτα ο Αγκάγιεφ στο 46' είδε το σουτ του να αποκρούεται από τον Γκαζαριάν ενώ ο Ντάρμπισιαιρ ένα λεπτό αργότερα έκανε το τακουνάκι μετά την σέντρα του Καρλίτος, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 54' ο Λετονός Ανουφρίγιεφς αρνήθηκε πέναλτι σε τράβηγμα πάνω στον Ζίγκι εντός περιοχής για να προσθέσει ένα άλλο λάθος στην κακή διαιτησία του διαιτητικού τρίο. Η Μπάναντς έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στο 55' όταν ένα σουτ του Μπαντογιάν εκτός της περιοχής αποκρούστηκε από τον Παναγή.

Η ομάδα μας σιγά σιγά επέστρεψε στον αργό και αναποτελεσματικό ρυθμό που είδαμε και στο πρώτο μέρος κάτι που μείωσε τις επισκέψεις μας στο αντίπαλο κουτί. Μάλιστα η κούραση που έκανε την εμφάνιση της μετά το 65' επέτρεψε στους Αρμένιους να ανεβάσουν πιο ψηλά τις γραμμές τους και να γίνουν πιο διεκδικητικοί. Έτσι λοιπόν στο 71' ο Μπουράγιεφ έκανε μια ατομική επιθετική ενέργεια, βρήκε Όρσουλιτς και Παντελιάδη εκτός ισορροπίας και αφού τους πέρασε, πλάσαρε εύστοχα τον Παναγή για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Η αντίδραση του Κάρβερ άμεση, που έβγαλε τους Φλορέσκου και Ζίγκι εκτός, βάζοντας στη θέση τους τους Κλέιτον και Κατελάρη. Όπως αναμενόταν η Μπάναντς έκλεισε ακόμη παραπάνω παίζοντας πλέον πολύ πιο σκληρά στα μαρκαρίσματα της. Η ομάδα μας κέρδισε μέτρα και πάλι προς το αντίπαλο κουτί όπως και αρκετά στημένα. Κακές οι εκτελέσεις όμως που δεν απέφεραν καρπούς και πρόσθεσαν στην αυξανόμενη πίεση και αγανάκτηση στο ΓΣΠ.

Στο 85ο λεπτό ο Κάρβερ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Ρουσιά που αντικατέστησε τον Αγκάγιεφ. Η ομάδα μας δεν κατάφερε στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος να γίνει παραγωγική, έτσι το παιγνίδι πήγε στην παράταση.

Ημίωρη παράταση

Με το ξεκίνημα η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να κάνει ότι δεν έκανε για 90 ολόκληρα λεπτά. Η μπαλιά του Φυλαχτού βρήκε τον Ντάρμπισιαιρ να κατεβάζει και να στρώνει με το στήθος στον Κλέιτον εκτός περιοχής με τον μέσο να βρίσκει υποδειγματικά τον Ρουσιά στην περιοχή. Ο Κύπριος επιθετικός με όμορφο πλασέ από πλάγια θέση έφερε το ματς στα ίσια και έβαλε ξανά την ομάδα μας σε τροχιά πρόκρισης.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έλεγξε το παιγνίδι καλύτερα από ότι στην κανονική διάρκεια, φτάνοντας κοντά σε δεύτερο γκολ στο 103' όταν ο Σιέρινταν δέχτηκε την μπαλιά από τον Κλέιτον αριστερά στην περιοχή, όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον Γκαζαριάν. Στην φάση αυτή ο Ιρλανδός δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για αψιμαχία με τον τερματοφύλακα των Αρμενίων.

Η Μπάναντς έμεινε ταμπουρωμένη στην άμυνα ψάχνοντας την αντεπίθεση έχοντας σημαντικό πρόβλημα αφού ο Άνταμς που πήγε στο δεξί άκρο μετά την τελευταία αλλαγή των Αρμενίων, να αντμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Ο Κλέιτον που ήταν ο κινητήριος μοχλός των καλών επιθέσεων της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στην παράταση, έχασε καλή ευκαιρία στην εκπνοή του πρώτου μισού, όταν πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει κόρνερ αλλά ο Λετονός δεν επέτρεψε την εκτέλεση του και σφύριξε την λήξη.

Όπως και στο πρώτο μέρος της παράτασης, έτσι και στο δεύτερο η ΟΜΟΝΟΙΑ έφτασε νωρίς στο ζητούμενο. Ο Ρουσιάς έγινε κα΄τοχος της μπάλας εκτός περιοχής μετά από κλέψιμο, ελευθερώθηκε όμορφα από τα μαρκαρίσματα και με δυνατό βολέ διπλασίασε τα τέρματα του και εξανέμισε τις όποιες ελπίδες της Μπάναντς για την έκπληξη .

5 λεπτά πιο μετά ο Κύπριος επιθετικός έβγαλε μπαλιά στον αμαρκάριστο Ντάρμπισιαιρ δεξιά στην περιοχή, με τον Άγγλο να περνάει την μπάλα πάνω από τον Αρμένιο τερματοφύλακα και να την στέλνει στο πλεκτό για το 3-1.

Αυτό δεν ήταν το τελικό σκορ αφού ο Κλέιτον δικαιωματικά έγραψε στο 120' το όνομα του στη λίστα των σκόρερ, αφού με φανταστική ατομική προσπάθεια και μακρινό σουτ εκτός περιοχής έκανε το τελικό 4-1.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Καρλίτος, Όρσουλιτς, Παντελιάδης, Μαργκάσα, Φλορέσκου (73' Κλέιτον), Φυλαχτού, Αγκάγιεφ (85' Ρουσιάς), Μπαντιμπαγκά (73' Κατελάρης), Σιέρινταν, Ντάρμπισιαιρ

Σκόρερ: 92', 108'  Ρουσιάς, 113' Ντάρμπισιαιρ, 120' Κλέιτον
Κάρτες: Ρουσιάς, Σιέρινταν