Άρης - ΟΜΟΝΟΙΑ 2-2

4 Nov 2017, 9 p.m. kifinescom

Τα δώρα σε βαθμούς και γκολ συνεχίζονται με την ΟΜΟΝΟΙΑ να δίνει βαθμό και στον Άρη της Λεμεσού.

Ίσως να πρέπει να λέμε και πάλι καλά που ο Μαργκάσα κατάφερε να ισοφαρίσει αφού ο Άρης κατάφερε να γυρίσει το προβάδισμα που πήραμε στο 36' με 1-0. Αν και η ομάδα μας έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα, η αντίδραση ήταν ημιτελής. Έλλειψη καθαρού μυαλού και εγκληματική ολιγωρία μπροστά στην εστία του Άρη, δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να πάρει την νίκη στα εναπομείναντα λεπτά.

Το ουσιαστικό όμως πρόβλημα δεν είναι ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε να βάλει τρίτο (ή περισσότερα) γκολ. Το πρόβλημα, όπως αυτό εντωπίζεται από τις πρώτες αγωνιστικές, είναι η ευκολία με την οποία δεχόμαστε τα τέρματα και μετατρέπεται η ομάδα μας η χαρά για κάθε...Φράγκο, που χωρίς να ιδρώσει καταφέρνει και σκοράρει και να παίρνει βαθμό από την ΟΜΟΝΟΙΑ.

1ο Ημίχρονο

Καλύτερα άρχισε το παιγνίδι η ομάδα μας που με πίεση προς την εστία του Άρη κέρδιζε επιθέσεις και έφτιαξε ευκαιρίες. Ιδιαίτερα οι φάσεις του Ντάρμπισιαϊρ στο 7' και 17' ήταν απ' αυτές που λέμε κλασικές και η ομάδα μας δικαιούταν στο πρώτο 20λεπτο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με τουλάχιστον 2 τέρματα.

Αυτό δεν έγινε και σταδιακά ο Άρης βρήκε τις λύσεις στην αντιμετώπηση της ομάδας μας και έκλεισε τους διαδρόμους, κάνοντας πιο δύσκολο το έργο μας. Η ομάδα της Λεμεσού πλησίασε μάλιστα και στο γκολ σε εκτέλεση κόρνερ στο 22' όταν ο Φελτχούιζεν χρειάστηκε να κάνει απόκρουση σε δυνατό σουτ στην κίνηση του Ντρομπάροβ.

Ο Άρης συνέχισε στο 3ο δεκάλεπτο του ημιχρόνου να είναι η ομάδα που είχε την επιθετική πρωτοβουλία, με την γηεδούχο ομάδα να κερδίζει στημένα πέριξ της περιοχής (φάουλ και κόρνερ). Στο 35' όμως το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ντάρμπισιαϊρ έδωσε στην ομάδα μας το προβάδισμα που δικαιούταν.

Αυτό βέβαια δεν άντεξε πολύ αφού στο 39ο λεπτό ο Φράγκος κέρδισε τον Φελτχούιζεν μέσα στην μικρή περιοχή μετά που η μπάλα παιζόταν μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα μας. Έτσι σχεδόν άμεσα το σκορ έγινε 1-1 και παρέμεινε τέτοιο μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

2ο Ημίχρονο

Χωρίς να αλλάζει κάτι στο σχήμα της, η ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε να είναι η πλευρά με την κατοχή και την επιθετικότητα στο δεύτεορ ημίχρονο. Ο Άρης, βολευόμενος με το 1-1 περίμενε πιο πίσω στην ζώνη άμυνας του για την ευκαιρία του. Και αυτή ήρθε στο 51' όταν ο Αλέξε μετά από λάθος στην ανάπτυξη της ομάδας από την άμυνα, έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Φράγκου ανενόχλητος στο κουτί έκανε την κεφαλιά εύκολα στο τέρμα του Φελτχούιζεν.

Ο Πάμπος Χριστοδούλου στο 55ο λεπτό προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, με τον Λόπες να αντικαθιστά τον Καντέ. 4 λεπτά αργότερα στη θέση του Αντόνια πέρασε ο Χριστοφή, ενώ στο ίδιο λεπτό δέχτηκε κίτρινη ο Φαμπρίτσιο που συμπλήρωσε 3 και χάνει το ντέρμπι με το αποελ

Η πρώτη ουσιαστική αντίδραση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ήρθε στο 64' σε μια καλή σέντρα του Μαργκάσα από αριστερά και τον Λόπες να κάνει το κεφάλι εντός περιοχής, λίγο πάνω από την εστία του Άρη. Στο 69' ο Μαργκάσα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα αφού με το κεφάλι νίκησε τον Νουρεντινόσκι, μετά από σέντρα του Τζαΐλσον από δεξιά.

Άμεσα μετά το γκολ ο Πάμπος Χριστοδούλου ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Μπεντέκε να αντικαθιστά τον Λεάντρο Γκονζάλες. Στο 74ο λεπτό με ένα σουτ από διαγώνια θέση που έφυγε ελάχιστα εκατοστά έξω, ο Ντάρμπισιαϊρ έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή. Αν και η ομάδα μας είχε την υπεροχή, σταδιακά ο Άρης κατάφερε να ηρεμίσει το παιγνίδι και να μην επιτρέπει στην ομάδα μας να ασκεί ασφυκτική πίεση στην άμυνα του.

Από το σημείο της ισοφάρισης του Άρη στο 39', μοναδικός σκοπός των γηπεδούχων ήταν η καταστροφή του παιγνιδιού της ΟΜΟΝΟΙΑΣ κάτι το οποίο πέτυχαν σχετικά εύκολα αφού η ηρεμία και αναμενόμενη ευελιξία έλειπαν από την ομάδα μας. Με την ΟΜΟΝΟΙΑ λοιπόν να μην φτάνει στην περιοχή του Άρη με αξιώσεις αλλά και τον Νουρεντινόσκι να αποκρούει εντυπωσιακά στην καλύτερη ευκαιρία της ομάδας μας στο 89' μετά από κεφαλιά του Λόπες, τα περιθώρια στένεψαν πολύ για την ανατροπή.

Στο 92ο λεπτό ο Κατελάρης έχασε μοναδική ευκαιρία όταν μέσα από την μικρή περιοχή μετά από σύγχιση η μπάλα βρέθηκε μπροστά του και με ελεύθερο πεδίο προς το τέρμα έκανε βολέ στον ουρανό!

Έτσι ο Νεοκλέους στο 94' σφύριξε για το τέλος του αγώνα με την ΟΜΟΝΟΙΑ να φεύγει για άλλη μια φορά με σκυμμένο το κεφάλι απέναντι σε μια από τις χειρότερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Αγωνίστηκαν: Φελτχούιζεν, Τζαΐλσον, Κατελάρης, Φαμπρίτσιο, Καντέ (55' Λόπες), Σοάρες, Μαργκάσα, Κανού, Αντόνια (59' Χριστοφή), Γκονζάλες (69' Μπεντέκε), Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 35' Ντάρμπισιαϊρ, 69' Μαργκάσα
Κάρτες: Φαμπρίτσιο, Ντάρμπισιαϊρ